57. Međunarodna smotra folklora Zagreb
www.msf.hr
organizacija:
KUC Travno, Turistička zajednica grada Zagreba
slogan i vizual: kuna zlatica
autor fotografije: Vladimir Tkalčić, 1923.

Mi u Kuni zlatici oduševljeno smo prihvatile priliku za podršku ovogodišnjem osvježenom izdanju Smotre folklora. To je i inače je manifestacija koja nam je jako bliska i draga, jer smo prije desetak godina bile autorice tri izdanja zaredom. Doći do idejnog rješenja za slogan, kampanju i vizual za nas je bio poseban izazov. Naime, tema tradicijskih odlika vizualnog jezika u suvremenom kontekstu oduvijek nas jako zanima, pogotovo sa aspekta primjene u grafičkom dizajnu.

Ovogodišnje izdanje Smotre obilježava vrlo posebnu obljetnicu, stogodišnjicu Pokupske ekskurzije. Prije točno 100 godina skupina odvažnih etnografskih stručnjaka odvažila se zaploviti kajacima po rijeci Kupi od Karlovca do Siska i putem obići pokupska sela i stanovnike i prikupiti danas neprocjenjivu građu. Dio te građe je opus od nekoliko stotina fotografija koje je snimio Vladimir Tkalčić.

Kolaž i ilustracija umjetničke su tehnike koje su oduvijek prepoznatljiv dio našeg izričaja, i objeručke smo prihvatile dopuštenje da zagrabimo u ovu jedinstvenu arhivu fotografija. Ona, osim nemjerljive dokumentarne vrijednosti, ima veliku umjetničku vrijednost. Pregledavanjem tog opusa naišle smo na nekoliko pravih malih remek-djela fotografske umjetnosti, a fotografija snimljena u selu Lasinja koja prikazuje djevojku i ženu jedna je od njih. Mi ne znamo točno tko su te dvije osobe, pretpostavljamo da su majka i kćer, ali ono što ovdje nadilazi vrijeme i prostor, i obraća nam se iz 1923. godine, je tiha, suspregnuta snaga, mirna i nepokolebljiva, koja se ostvaruje u prostoru i pogledima između ta dva generacijska arhetipa. I baš taj prostor i taj pogled pripovijedaju ono što je sama srž tradicije - oni govore o prenošenju znanja i vještina, ne samo praktičnog, već prije svega duhovnog znanja, bez kojega smo izgubljeni. Tu moćnu, prekrasnu stogodišnju fotografiju osvježili smo geometrijskom ilustracijom u živim bojama, sve redom preuzetima sa pokupskih nošnji, i suvremenom tipografijom.


Previous
Previous

Jelsa Art Biennial 2023

Next
Next

48. Osorske glazbene večeri